Chatbot sprzedawca
Jeżeli mielibyście podać cechy idealnego sprzedawcy to pewnie po chwili udało by się to Wam. Jak to jest z chatbotem? Czy może on zastąpić sprzedawcę z krwi i kości? Co go od niego odróżnia, a w czym jest taki sam?
Dobry handlowiec czy sprzedawca to przede wszystkim taki, który przynosi firmie konkretne pieniądze. Menadżerowie i dyrektorzy analizują ich działania, szacują i prognozują na podstawie różnych danych. Mamy tam jednak zawsze tzw. czynnik ludzki, który w razie potrzeby potrafi pomóc lub zaszkodzić w interpretacji danych. Chatboty wkraczają na różne obszary rynku i wspierają działania firm m.in. w zakresie sprzedaży.
Przyjrzyjmy się sprzedawcy szczegółowo. Zacznijmy od jego efektywności. Istnieją różne systemy raportowania, które często nie przynoszą zakładanego efektu zarówno dla sprzedawcy jak i jego przełożonych. A jak to jest z chatbotem? Podobnie jak sprzedawca ma on okres, w którym się uczy. Odróżnia jednak go fakt, że nauka ta pozostaje w firmie jako wiedza zdobyta podczas treningu i nie trzeba procesu nauki powtarzać. Chatbot raportuje swoje postępy, a analizując jego działania i ich efekty możemy podejmować kroki mające na celu zwiększenie zysków lub usprawnienie procesu sprzedaży. Wszystkie swoje działania w Messengerze chatbot zapisuje. Tylko od nas zależy na pozyskiwanie jakich danych ma zwrócić większą uwagę i w jakim stylu prowadzić komunikację z klientem.
Doświadczony sprzedawca jest na wagę złota. Dzięki swojej wiedzy i obyciu z klientem potrafi być chodzącą skarbnicą wiedzy i “maszynką do zarabiania” dla swojej firmy. Co jednak ze sprzedawcą, który takiej wiedzy nie ma? Nie zawsze mamy czas i fundusze, aby “trzymać go za rękę”. Szkolenie jest bardzo istotne, bo doświadczenia bez pracy się nie zdobędzie, ale w tym czasie chatbot może przejąć część działań, które nie wymagają skomplikowanych decyzji sprzedażowych. Jak już wspomnieliśmy raz nauczony chatbot dalej uczy się sam.
Jak wygląda trening chatbota? Może przebiegać on na kilka sposobów. Na początku analizuje sposoby sprzedaży, które prowadzone były do tej pory. Kolejnym krokiem są próby prowadzenia procesu sprzedaży, aż do samodzielnego działania. Na każdym etapie mamy możliwość weryfikacji działań chatbota oraz włączenia się w jego działania lub zastąpienie go.
Często słyszymy o lejku sprzedażowym i o tym, żeby był stale napełniany. Dzięki wsparciu chatbota kolejne tematy sprzedażowe trafiają do lejka. Większość z nich jest od razu finalizowana, a te wymagające ingerencji sprzedawcy przekazywane są bezpośrednio jemu do realizacji.
Jakie inne problemy mogą wystąpić ze sprzedawcami w naszej firmie? Ośmiogodzinny dzień pracy może być jednym z nich. Wiemy, że często pracują oni dłużej, ale choćby nie wiem, jak się starali, to człowiek nie da rady sprzedawać 24 godziny na dobę. Rozwiązaniem jest praca zmianowa, ale kto z Was chciałby płacić 5 sprzedawcom zamiast jednemu? Chatbot sprzedaje wtedy, gdy Wasz klient chce kupić. Nie jest dla niego istotne czy jest już północ czy dopiero południe.
W dobie internetu przyzwyczailiśmy się do natychmiastowego efektu naszych działań i nie chcemy czekać na odpowiedź kilka godzin, a już na pewno – dni. Jeżeli zdecydujemy się na jakiś zakup chcemy zadać pytanie, uzyskać odpowiedź, kupić, zapłacić i mieć. Często czekając na kolejne etapy tranakcji (potwierdzenie, rezerwacja, przelew, itp.) tracimy energię do zakupu, zaczynamy się nad nim zastanawiać i zdarza się, że go porzucamy. Z chatbotem Twojej firmie to nie grozi. Może się zdarzyć, że koszyk zostanie przez klienta porzucony, ale ilość czynników, które mogą na to wpłynąć ograniczymy do minimum dzięki użyciu chatbota.
Klienta (zwłaszcza jeżeli mamy asortyment, który nie wymaga lojalności, a klient kieruje się ceną) mało interesuje to, czy nasz sprzedawca jest akurat na urlopie czy zwolnieniu. Chatboty nie chorują i nie odpoczywają, więc ich wydajność jest stuprocentowa.
Czy chatbot zastąpi sprzedawcę? Zdecydowanie nie! Podobnie jak czytniki ebooków nie zabiły książek papierowych, tak i w tym przypadku byty te będą współistnieć i wspierać się nawzajem. W szczególnych sytuacjach chatboty potrafią sprzedawcę zastąpić, ale są i takie gdzie wiedza ludzka i doświadczenie okażą się niezastąpione – chatbot na pewno przyda się wtedy w innych działaniach firmy.