Czas to pieniądz, wpływ AI na zwiększenie zysków - My Social Seller

Jedną z rzeczy, której w dzisiejszych czasach nam najbardziej brakuje jest czas, a jak mówi stare powiedzenie czas to pieniądz. Czy w tym powiedzeniu jest sporo prawdy? O tym powiemy sobie za chwilę.

Wielu z przedsiębiorców określa czas jako jeden z najbardziej deficytowych czynników. W prężnie działającym biznesie nie narzeka się na brak klientów czy pieniędzy – to właśnie czasu brakuje najbardziej.

Zacznijmy od życia prywatnego. Każdy z nas prędzej czy później zacznie myśleć o tym, żeby w swoim życiu zbilansować pewne sprawy. O tym, żeby spędzać więcej czasu z rodziną i żeby przeznaczać go więcej na realizację swoich pasji. Z drugiej strony to właśnie praca i firma stanowi bardzo ważny element życia wielu z nas.

Planując pracę w projekcie to właśnie czas i zasoby stanowią dwa z najbardziej istotnych czynników. Są one nierozerwalnie ze sobą połączone, ale za pomocą sztucznej inteligencji jesteśmy w stanie zwolnić obciążenie zasobów i zyskać sporo czasu.

Pracownicy działu obsługi klienta najczęściej obsługują tylko jednego klienta na raz przez osiem godzin pracy. Aby pokryć całą dobę to takich pracowników potrzebujemy co najmniej pięciu. 744 godziny pracy w miesiącu – właśnie tyle potrzebujemy poświęcić chcąc zaoferować 24 godzinną obsługę klienta przez siedem dni w tygodniu. A co gdybyśmy tę liczbę zmniejszyli kilkukrotnie, zachowując wcześniejsze założenia?

Sztuczna Inteligencja może wesprzeć biznes tak, aby stało się to realne. Wprowadzenie Chatbota do działu obsługi klienta sprawi, że po odpowiednim wytrenowaniu i nadzorze może on pracować 24 godziny na dobę. Nie zastąpi on pracownika w 100%, ale może ograniczyć potrzebę jego pracy. Pracownik może podczas ośmiogodzinnego dnia pracy trenować Chatbota, weryfikować jego działania i wykonywać przekazane zlecenia wymagające ludzkiej interwencji. Pozostałe godziny pracy Chatbot może działać autonomicznie.

Analizując procesy w firmach, przedsiębiorcy często znajdują niewielkie obszary swojej działalności, które po wprowadzeniu niewielkich usprawnień potrafią zaskoczyć nawet ich samych. Często niewielka poprawka w instrukcji czy procedurze powoduje spore zyski w skali roku. Nie zawsze jest to żywa gotówka, ale jest to czas, który jak się okazuje, może być nawet cenniejszy od pieniędzy.

Czy nie byłoby prościej, gdyby konsultanci nie musieli za każdym razem pozyskiwać tych samych danych od klientów, a zrobiłby to za nich ktoś inny? Chatbot może zacząć rozmowę z klientem i pozyskać dane niezbędne do rozmowy z konsultantem. Pomimo tego, że pozornie jest to oszczędność tylko kilku minut to w skali tygodnia, miesiąca czy roku oszczędności czasu, a przez to też pieniędzy są już konkretne.

Pamiętajmy jednak, że nie tylko nasz czas to pieniądz. Dla klienta, który jest przecież najważniejszy sytuacja wygląda identycznie. W czasie słuchania/czytania po raz kolejny formułki “wszyscy konsultanci obecnie są zajęci, proszę czekać” mógłby robić zupełnie inne rzeczy. Mógłby wykorzystaćten czas oczekiwania na pracę, rodzinę czy inne sprawy. Ograniczona liczba konsultantów sprawia, że oczekiwanie jest czymś nieuniknionym. Wprowadzenie Chatbota, który naraz może obsługiwać wielu klientów wydaje się być idealnym rozwiązaniem problemu. Może on w pełni obsłużyć klienta lub pobrać dane niezbędne do realizacji jego zgłoszenia przez konsultanta.

Nie ma co dyskutować nad tym, że czas to pieniądz. Dla wielu jest on znacznie od niego cenniejszy. Czas od pieniędzy różni jeszcze jedna rzecz – jeżeli go stracimy, to już nie odzyskamy. Sztuczna Inteligencja jest technologią, która pomoże pozyskać dodatkowy czas, a ten z kolei można wykorzystać w innym obszarze, który akurat tego potrzebuje.

Send a Message