Czy Chatbot musi wiedzieć wszystko? - My Social Seller

Firmy coraz częściej interesują się sztuczną inteligencją i chatbotami. Z jednej strony chcą wprowadzić innowacyjne rozwiązanie w swojej firmie, z drugiej zależy im na usprawnieniu obsługi klienta, w tym obniżenia kosztów pracowniczych.

Większość osób, które spotkały się z terminami „bot” czy „AI” uważa, że takie rozwiązanie w postaci Chatbota umie odpowiadać na każde pytanie, np. powie ceny ubrań w danym sklepie czy wskaże nam prognozę pogody w wybranym mieście.

Tylko czy rzeczywiście chcemy takiego Chatbota od wszystkiego?
Chyba nie wszyscy zrozumieli na czym polega „sztuczna inteligencja u Chatbotów i jak można ją wykorzystać w swojej firmie. Przecież właścicielom przedsiębiorstw interesuje to, aby Chatbot był specjalistą z ich firmy, aby umiał odpowiedzieć na każde pytanie związane z usługami czy też produktami jego firmy. Więc po co zaśmiecać go informacjami niezwiązanymi z daną firmą?

Prawda jest taka, że żadna aplikacja, rozwiązanie technologiczne, w tym Chatbot nie zdobędzie wiedzy bez człowieka. Aby bot był mądry, musi się uczyć, jak jak dziecko, dorosły, który zdobywa wykształcenie przez kilkadziesiąt lat w szkole czy na studiach.

Pocieszające jest to, że w przypadku chatbotów ten proces jest zdecydowanie szybszy niż u człowieka 😉 a dlaczego? Ponieważ w przypadku AI FORCE 1 oferujemy Panel Trenera, w którym po zalogowaniu i utworzeniu konta Chatbota możemy zaimportować mu „bazę wiedzy”- serie pytań i potencjalnych odpowiedzi. Możemy symulować i realnie prowadzić rozmowę z klientem, na podstawie których chatbot już się uczy, wie jak udzielać odpowiedzi. Kiedy bot czegoś nie wie poinformuje nauczyciela.

Dzięki takiemu rozwiązaniu szkolimy, tworzymy chatboty wyspecjalizowane w danej dziedzinie. Chatbot sprawdzi się tu jako wsparcie dla działów helpdesk czy call center. I co najważniejsze kiedy nie zaśmiecamy bota informacjami niezwiązanymi z naszą firmą i branżą to sami pomagamy chatbotowi realizować jego prawdziwe zadanie. Chatbot skupia się na najważniejszym zadaniu do którego został stworzony np. na sprzedaży czy przyjmowaniu reklamacji. Jeśli pojawią się tzw. „pytania z kosmosu” które mają “wytrącić Chatbota z równowagi”, chatbot albo zapyta Nauczyciela – skieruje pytanie do Człowieka-konsultanta lub po prostu Chatbot konsekwentnie będzie przypominał rozmówcy że on zajmuje się np. sprzedażą produktów.

Ale mając na uwadze rozmowy z różnymi wirtualnymi asystentami dobrze wiemy, że klienci lubią zadawać pytania niezwiązane z tematem lub przeznaczeniem chatbota.

Pamiętajmy jedno, tworząc Chatboty, trenujmy je do konkretnej pracy w firmie. Niech wykonują te zadania do jakich zostały stworzone. Chatbot, który mówi o wszystkim niekoniecznie będzie przynosił nam korzyści w sprzedaży czy w reklamacji.

Chatbot jest jak dziecko, systematycznie uczmy go, pomagajmy mu odpowiadać na pytania,a na pewno wyszkolimy go na idealnego sprzedawcę czy konsultanta.

Send a Message