Historia Chatbota
Obecnie każdy z nas korzysta z mediów społecznościowych. Nie są nam obce pojęcia Facebook czy Messenger. W 2018 roku z portali społecznościowych korzysta 2 miliardy użytkowników internetu! (źródło: statista.com) Szacuje się, że liczba ta będzie stale rosnąć.
W Polsce z Facebooka korzysta około 21,5 miliona internautów! To ponad 56% społeczeństwa.
Wszyscy chcemy uzyskiwać informację szybciej, łatwiej, „od ręki”, choćby i w środku nocy. Powszechny dostęp do Internetu pokazał nam, że da się uzyskać informację od razu. Ledwo zaczynamy wpisywać hasło w Google, a już pojawiają nam się podpowiedzi i w ułamkach sekundy (w zależności od łącza) uzyskujemy odpowiedzi na swoje zapytanie.
Jeśli cofnęlibyśmy się kilkadziesiąt lat wstecz ludzie wyobrażali sobie, że w XXI wieku świat zostanie całkowicie zautomatyzowany. Sprzedawcy – roboty, maszyny obsługujące Klientów w sklepach, latające samochody, roboty, które piorą, sprzątają, gotują. Większość tych wyobrażeń się spełniła! Co prawda, samochody jeszcze nie latają (co jest pewnie kwestią czasu), ale bez wątpienia świat został zdominowany przez inteligentne maszyny. Kasy samoobsługowe, odkurzacze – roboty – to tylko przykłady.
Sztuczna inteligencja stała się już powszechnym rozwiązaniem, korzystamy z niej świadomie lub za pośrednictwem popularnych usług internetowych. Sieci neuronowe stały się na tyle dostępne, że niemal każdą firmę stać na zbudowanie inteligentnego rozwiązania, które w sposób automatyczny uczą się procesów biznesowych.
Polskie startupy, w tym AI FORCE 1, proponują usługi, które pozwalają zbudować każdej firmie własną, inteligentną bazę wiedzy. Gromadzone w niej dane są podstawą do działania automatycznych asystentów, które wspierają ludzi w pracy jak i codziennym życiu – stały się nieodłącznymi elementami podczas zakupów online czy obsłudze klienta, przejmując w ten sposób pracę od ludzi.
Coraz częściej słyszymy pojęcia takie jak: „chatbot”, „zautomatyzowana obsługa klienta”, „wirtualny doradca”. Jedni wiedzą więcej, inni mniej na temat automatyzacji procesów . Jedno jest pewne – jeśli chcesz sprzedawać więcej w internecie, obsługiwać więcej klientów oszczędzając na kosztach personelu, to z pewnością potrzebujesz Chatbota.
Chęć spełnienia ludzkich wyobrażeń o rozmowie z robotem posunęła ludzi do stworzenia Chatbotów.
Chatbot to system konwersacyjny, który powstał do stymulacji inteligentnej rozmowy między człowiekiem a automatem. Celem chatbota jest prowadzenie rozmowy w taki sposób, aby odpowiedzieć na potrzebę człowieka, jednocześnie nie dając mu odczuć, że rozmawia On z automatem.
Historia powstania Chatbotów sięga lat 50. XX wieku. Za ojca rozwoju wirtualnych asystentów uznaje się Alana Turinga. Turing, aby pokazać inteligentną umiejętność udawania człowieka przez maszynę w rozmowie zaproponował test.
Najpopularniejszym i najstarszym chatbotem była ELIZA. ELIZA została stworzona w 1966 roku przez Josepha Weizenbauma. Utworzony program „udawał” psychoanalityka, nie posiadał wiedzy psychiatrycznej, jednakże parodiował terapeutę i prowadził rozmowę z pacjentem poprzez powtarzanie, w formie pytań, zdań wypowiedzianych przez rozmówcę.
Dla przykładu: na stwierdzenie „Źle się czuję” ELIZA odpowiadała „Przyszedłeś do mnie, bo źle się czujesz?. To był najprostszy schemat odpowiedzi. Dla nas dzisiaj wydaje się to prymitywne, ale na lata 50. był to prawdziwy fenomen.
Za innego historycznego bota uznaje się PARRY’EGO. Został stworzony przez psychiatrę Kennetha Colby’ego w 1972. Celem bota PARRY było symulowanie człowieka chorego na schizofrenię.
Kto by pomyślał, że to psychiatria jest dziedziną, w której chatboty się „urodziły”. Spodziewaliście się?
Dla polskich chatbotów życie zaczęło się w latach siedemdziesiątych XX wieku. Pierwszy z nich nazywał się Marysia i powstał na Uniwersytecie Warszawskim w 1973 roku. Kolejnym Polakiem wśród chatbotów jest Teresa stworzona w 1977 roku na AGH w Krakowie. Teresa, tak jak ELIZA, zajmowała się psychiatrią i udawała psychiatrę.
Rokiem kluczowym dla rozwoju wirtualnych asystentów na świecie okazał się 2000. Wtedy to na przełomie wieków powstała A.L.I.C.E. (Artificial Linguistic Internet Computer Entity). Bot zaprojektowany został przez dr Richarda Wallace’a – hakera (!). A.L.I.C.E. to pierwszy stworzony program do konwersacji, który wykorzystuje język AIML. Niestety, nie jest wyposażona w reguły, które pozwoliłyby jej się samodzielnie uczyć, ale jest „matką” dla innych chatbotów. Na strukturze A.L.I.C.E. powstają inne chatboty, a bezpośrednio z nią związana jest fundacja na rzecz rozwoju wirtualnych doradców The A.L.I.C.E. AI Foundation.
2001 rok to wprowadzenie na polski rynek pierwszego komercyjnego chatbota przez firmę Fido, działającą na licencji niemieckiej firmy Kiwilogic.
Najbardziej znanymi polskimi Chatbotami są Ania, która pracuje na stronie IKEA czy król Stanisław August Poniatowski pracujący w Mennicy Polskiej.
Obecnie chatboty mają szerokie zastosowanie, bynajmniej nie w psychiatrii. Wykorzystuje się je do obsługi klienta, wspomagania sprzedaży, rozmów z konsultantem. Jeśli obsługujesz powtarzalne procesy, prowadzisz rozmowy z Klientem to i dla Ciebie można stworzyć chatbota . Chatboty zawdzięczają swoją popularność tym, że są tanie w utrzymaniu, pracują 24/7 i pozwalają zaoszczędzić na personelu. O wykorzystaniu chatbotów innym razem 😉 jest cała masa ich zastosowań! Historia chatbotów zaczęła się w latach 50 ubiegłego wieku i ciągle się „toczy”. Rozwój technologii pozwala na tworzenie dodatkowych komponentów i ulepszeń dotychczasowych rozwiązań. A naszych programistów może ograniczać jedynie wyobraźnia 😉
Źródła:
https://socialpress.pl/newsroom/chatbot-wiodacy-trend-w-obsludze-klienta
http://www.inzynieriawiedzy.pl/systemy-inteligentne/programy-konwersacyjne/istota-historia-ewolucja
https://www.statista.com
One comment
Leave a CommentPingback:My Social Seller
Comments are closed.