Od zera do Chatbota
Każdy biznes powstaje po to, żeby zarabiać pieniądze. Każdy biznes także potrzebuje się rozwijać, aby nadążać za zmieniającym się rynkiem, trendami i technologiami. Wprowadzenie Chatbota do swojej organizacji jest naturalnym krokiem w rozwoju. Jak podejść do tematu, aby wdrożenie okazało się sukcesem?
Podobnie jak w przypadku dedykowanych systemów, tak i w przypadku działań związanych z Chatbotami cały proces wdrożenia musi być przemyślany.
Od czego należy zacząć? Od znalezienia firmy, określenia budżetu, zatrudnienia Project Managera? Zdecydowanie nie. Pierwsze pytanie, na jakie musimy odpowiedzieć to kwestia potrzeby biznesowej. W jakim obszarze Chatbot może wesprzeć działania firmy? Jakie cele biznesowe pomoże osiągnąć? Jak pozwoli zaoszczędzić czas lub pieniądze? Jakie wskaźniki pozwoli poprawić? Te i inne pytania z jednej strony pozwolą określić powód wdrożenia Chatbota, a z drugiej będą też początkiem do analizy po wdrożeniu.
W zależności od skomplikowania tematu cena wdrożenia Chatbota może być bardzo wysoka lub całkiem niska. Zawsze jednak należy na nią patrzeć przez pryzmat przez pryzmat jednego wskaźnika – zwrotu z inwestycji.
Chatboty mogą wesprzeć różne obszary w firmie. Doskonale odnajdą się w zadaniach związanych z obsługą klienta, reklamacji, sprzedaży czy marketingu. Poradzą sobie także w byciu wirtualnym recepcjonistą, promotorem czy przewodnikiem.
Jeżeli ustalimy już nasze potrzeby biznesowe i obszary, w których Chatbot może nam pomóc, to kolejnym krokiem jest stworzenie go.
Możemy nadać mu imię i formę graficzną. Dzięki temu uzyskamy łatwiejszą możliwość komunikacji marketingowej na jego temat. Łatwiej także będzie naszym klientom rozmawiać z tworem, który ma imię. Chatbot w formie graficznej może przyjmować różne emocje, które klienci w łatwiejszy sposób mogą odebrać i zareagować.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie merytoryczne Chatbota. Jego trening przypomina naukę nowego pracownika. Jest jednak kilka różnic. Przede wszystkim Chatbot cały czas chce się uczyć, a jego motywacja nie spada. Nie potrzebuje on przerw i nie ma problemów z pamięcią, wszystko czego się nauczy pozostaje w jego bazie wiedzy.
Następnie staniemy przed wyborem, gdzie nasz Chatbot ma pracować. Czy chcemy skupić się tylko na aplikacji Messenger czy może stworzymy dla niego również czat na stronie internetowej?
Niezależnie od tego kolejnym krokiem jest obserwacja pracy Chatbota i wprowadzanie poprawek do zachowań nieprzewidzianych. Nawet połączenie naturalnej inteligencji z tą sztuczną nie sprawi, że przewidzimy wszystkie zachowania naszych klientów. Zawsze znajdą się przypadki, w których będziemy musieli opracować nowe schematy działania. Zdecydowanym plusem jest jednak to, że jeżeli zrobimy to raz, to Chatbot będzie używał ich już zawsze.
Jeżeli Twój Chatbot jest gotowy i działa, może z powodzeniem wspierać obszary, dla których został stworzony. Zyskasz na tym nie tylko Ty, ale przede wszystkim Twoi klienci. Jedną z najgorszych wiadomości, jakie nasz klient może otrzymać, jest informacja o tym, że wszyscy konsultanci są w tej chwili zajęci. Często powtarzane “proszę czekać” dłuży się bardzo, a czas, który nasi klienci spędzają na oczekiwaniu na pomoc lub wsparcie mogą spożytkować na bardziej perspektywiczne czynności. Szanując czas klienta zyskujesz u niego lojalność i w jego oczach stajesz się bardziej profesjonalny.
Proces wdrażania Chatbota w firmie w zależności od potrzeb może mieć różny stopień trudności, ale dobrze przeprowadzony będzie przynosił efekty przez bardzo długi czas.