Pracownik czy robot - My Social Seller

Po nuklearnej katastrofie maszyny przejmują władzę na Ziemi. Nieliczne skupiska ludzi walczą ze sztuczną inteligencją, aby odzyskać utracony świat. Taki scenariusz znamy z wielu filmów, ale jest to wymysł scenarzystów i fanów fantastyki. Sztuczna inteligencja nam nie zagraża, a może być pomocna absolutnie w każdym biznesie. Trzeba tylko wiedzieć jak z niej skorzystać.

Firma AIforce1 pracuje ze sztuczną inteligencją od wielu lat, a specjalizuje się w Chatbotach, które wspierają przedsiębiorców w wielu obszarach działania ich biznesu. Jednym z pytań, które pojawia się regularnie podczas spotkań z klientami jest kwestia przydatności Chatbota w pracy.

Narzędzie to nigdy nie zastąpi prawdziwego pracownika w stu procentach, ale…

Poprzednie zdanie nie zostało zakończone z kilku powodów, a o wadach i zaletach Chatbotów będziecie mogli przeczytać za chwilę.

Na początek należy potwierdzić i wyraźnie zaznaczyć, że Chatbot nie ma prawa bytu bez człowieka. To człowiek zadaje mu konkretne zadania, trenuje go i kontroluje jego pracę. Sztuczna inteligencja na tym poziomie nie jest jeszcze na tyle rozwinięta, aby Chatbot sam wiedział, co ma robić. Pomimo tego, że potrafi on rozpoznać emocje rozmówcy, to nie będzie umiał poprowadzić rozmowy tak jak doświadczony handlowiec z wieloletnim stażem.

Chatbot jednak jest bardzo pomocny i wspiera działania firmy. Od pracownika “ludzkiego” odróżnia go kilka aspektów.
Pierwszym z nich jest stała “chęć” do nauki i zdobywania wiedzy. Można powiedzieć, że pracownik w naszej firmie również taką chęć posiada, ale niestety jest ona zależna od wielu czynników zewnętrznych i co łatwo zauważyć, często zmienia się odwrotnie proporcjonalnie do stażu pracy. Chatbot zaczyna od treningu z człowiekiem, a później uczy się sam analizując reakcje klientów.

Chatbot jest “zdrowy jak ryba”. Pracuje 24 godziny na dobę i nie chodzi na zwolnienia. Jest zawsze zwarty i gotowy do działania. Pracując z Chatbotem nie straszne są zimowe przymrozki, jesienna szarówka czy sezon grypowy. Zdrowie w życiu jest najważniejsze więc w przypadku pracownika niewątpliwie trzeba o nie dbać. Chatbot ze zdrowiem problemów nie ma.

Zastanawialiście się kiedyś ile czasu człowiek potrafi “aktywnie pracować” skupiając się na swoich zadaniach? Dzień pracy to 8, a czasami 10 godzin. Czy podczas całego tego czasu pracownik jest równomiernie skupiony i zdeterminowany na realizację celów firmy? Odpowiedź na pytanie jest prosta – nie. Wydajność Chatbota jest stuprocentowa przez cały czas jego pracy. Może on wspierać działania Twojej firmy przez całą dobę lub w określonych godzinach. W każdej chwili jest on gotowy do działania i podchodzi do realizacji zadania z tak samo wysoką motywacją.

Kolejną istotną zaletą wprowadzenia Sztucznej Inteligencji do Twojej firmy jest jej stałość i przewidywalność. Ile razy spotkaliście się z sytuacją, w której jakość obsługi klienta zależała od tego czy pracownik miał zły dzień, problemy rodzinne, napiętą sytuację z szefem czy po prostu mu się nie chciało? Dużym problemem firm w Polsce i na świecie jest brak stałości i konsekwencji. Nawet najlepsze standardy nie mają wpływu na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne działające na pracownika. Chatbot pomimo tego, że umie wyrazić emocje, to jednak zawsze są one tylko odpowiedzią na zachowania klienta. Wiedza, którą posiada jest cały czas poszerzana i nie ma on możliwości wprowadzenia klienta w błąd (chyba, że poprzez błąd ludzki zostanie źle nauczony).

Chatbot może być pracownikiem idealnym. Nie zastąpi on w pracy człowieka, ale będzie dla niego doskonałym wsparciem. Sztuczna Inteligencja może wprowadzić firmę na wyższy poziom, a Chatbot ma szansę zostać pracownikiem roku w Twojej organizacji.

Send a Message