Sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja (AI) w swoim podstawowym założeniu to naśladowanie i doskonalenie ludzkich metod postrzegania świata. Jest to “konstruowanie maszyn, o których działaniu dałoby się powiedzieć, że są podobne do ludzkich przejawów inteligencji”, jak to powiedział John McCarthy, który w roku 1955 zaproponował ten termin.
Podstawą sztucznej inteligencji są zaś algorytmy, które pozwalają komputerom uczyć się i podejmować decyzje. Najbardziej zaawansowane programy zostały zainspirowane ludzkim rozumieniem tego, jak działa nasz mózg – czyli połączeniami między neuronami.
Rola Sztucznej Inteligencji w rozwijaniu Chatbotów
Do wykorzystywanych w Sztucznej inteligencji technologii zalicza się między innymi:
- Uczenie Maszynowe – polega ono na tworzeniu na podstawie analizy zbiorów danych dynamicznych wzorców, które prezentują wyniki wyglądające na „inteligentne”. Uzyskujemy je poprzez zastosowanie mechanizmów analizy statystycznej. Firmy mogą np. zbierać dane o działaniach, transakcjach i aktywności w mediach społecznościowych klientów, aby określić tych spośród nich, u których występuje wysokie ryzyko rezygnacji z danej usługi. W połączeniu z resztą danych umożliwia im to zoptymalizowanie strategii mającej na celu zatrzymanie danego klienta, który otrzyma od nich atrakcyjną i spersonalizowaną ofertę, zanim zdecyduje się na przejście do konkurencji.
- Przetwarzanie Języka Naturalnego (NLP) – System generujący język naturalny zmienia informacje, które są zapisane w bazie danych na język, który jest łatwy do odczytania i zrozumienia przez człowieka. NLP, można użyć do klasyfikowania dokumentów, np. jako poufne lub spam.
Chatboty potrafią zrozumieć ludzką mowę, a co za tym idzie – intencję pytania, nie tylko zaś konkretne polecenie. System uczy się przez konwersację z ludźmi, a im więcej takich rozmów przeprowadzi, tym staje się mądrzejszy. System zdobywa wiedzę na bazie zarówno archiwalnych, jak i bieżących odpowiedzi udzielanych przez klientów. Stale poszerzając zasób wiedzy i doświadczenia, udziela więc coraz bardziej dopasowanych i profesjonalnych odpowiedzi. Tego typu boty są już tak zaawansowane, że nie gubią się nawet w trudnych i skomplikowanych konwersacjach. W ostateczności mogą za to poprosić o podpowiedź, doprecyzowanie, lub przekierować konwersację do żywego konsultanta, jeśli istnieje taka możliwość.
Sieci Neuronowe to połączenie elementów tzw. sztucznych neuronów. Są to po prostu algorytmy lub mechanizmy, naśladujące mózg człowieka w celu stworzenia mechanizmu umożliwiającego maszynie (np.botowi) posiadać zdolność do samodzielnego uczenia.
Programy oparte o algorytmy Sztucznej inteligencji przydadzą się nam na co dzień np podczas rekomendowania produktów w sklepie internetowym, planowania drogi za pomocą GPS, rozpoznawania twarzy podczas robienia zdjęć, wyszukiwania fraz w wyszukiwarce internetowej, aby wyniki najbardziej odpowiadały temu, czego szukamy, jako translatory i wielu innych wykorzystywanych na co dzień programach. Sztuczna inteligencja (AI) na dobre również zagościła w branży produkcyjnej, oferując coraz nowsze sposoby rozwoju przedsiębiorstw.
Chatbot doskonale sprawdzi się w takich dziedzinach jak:
- Obsługa Klienta
- Boty dla turystyki
- Konkursy i loterie
- Doradztwo zakupowe
- Powiadomienia
- Automatyczna informacja klienta o nowych produktach, zniżkach, rabatach, wpisie blogowym
- Służba zdrowia
- Księgowość
Jesteśmy przyzwyczajeni do otrzymywania odpowiedzi na zadawane pytania w czasie rzeczywistym, często przypominamy sobie wieczorem, że coś musimy załatwić, zareklamować. Zastosowanie bota na stronie firmowej pozwala na całodobowy kontakt. Bot może udzielać odpowiedzi na często zadawane pytania w czasie rzeczywistym, nie ograniczając się do jednoczesnej rozmowy z jednym użytkownikiem. Bot w aplikacji Messenger, oprócz usprawnienia komunikacji pokazuje firmę jako innowacyjną i nowoczesną, ponieważ nie to rozwiązanie tak rozpowszechnione w Polsce, jak na Zachodzie.
W turystyce Chatboty pomogą znaleźć odpowiednie miejsca na urlop, przekażą interesujące nas informacje na temat kraju, do jakiego się wybieramy, zwyczajów kulturowych w nim panujących, pomoże zarezerwować hotel wedle naszych preferencji itd. wyszuka połączenia lotnicze, bądź inne, atrakcje na trasie naszej podróży itp.
Bot może przyjmować zgłoszenia konkursowe, weryfikować ich poprawność i zgodność z regulaminem, udzielać odpowiedzi na ewentualnie zadane pytania, oraz powiadamiać o wynikach.
Asortyment sklepów online bywa tak ogromny, że klient bardzo często, nie mogąc się zdecydować na dany produkt, rezygnuje z zakupów. Chatbot w formie wirtualnego doradcy przeanalizuje oczekiwania i preferencje klienta, określi jego typ urody, sylwetki, cery itd, dobierając odpowiednie ubrania, kosmetyki, czy też inne artykuły. Na podstawie dostarczonych mu informacji pomoże wybrać ubezpieczenie, samochód, a nawet mieszkanie. Wirtualny asystent pomoże także wybrać i zamówić online danie z restauracji, biorąc pod uwagę nie tylko nasze preferencje smakowe, ale również dietę, na której jesteśmy, ewentualne uczulenia na dane produkty itd.
Spersonalizowane informacje np. przypomnienia o usługach, płatnościach, terminach, spotkaniach itp. Do przesyłania powiadomień doskonale sprawdzi się Messenger, jako dodatkowy kanał kontaktu z klientem, pozwalający na budowanie bliższej więzi, ponieważ chętniej korzystamy z aplikacji, które znamy i obsługujemy codziennie.
Obecnie ilości reklam jakie znajdujemy w skrzynkach e-mailowych są tak ogromne, że trudno jest je wszystkie przeglądać, w większości więc kasujemy je bez czytania. Chatbot z powodzeniem może więc zastąpić tradycyjny newsletter, uprzedzając odbiorcę/klienta o tym, że ma w skrzynce nowe, interesujące go powiadomienie.
Chatbot zbierze i przedstawi opinię na temat danego lekarza, umówi wizytę, znajdzie odpowiedni ośrodek zdrowia itd. Pomoże znaleźć najbliższą aptekę, poda skład leku, lub suplementu.
Chatboty do wystawiania faktur skutecznie poprawiają efektywność pracy biur księgowo rachunkowych, niwelują także ryzyko pomyłek.
Jednym z największych wyzwań, które stoją przed chatbotami, jest przygotowanie ich do odpowiedzi na spersonalizowane potrzeby użytkownika. Ponieważ ludzie są skomplikowani, byłoby wskazane, aby chatboty rozumiały, czego chce dany użytkownik nawet, gdy rozmowa jest skomplikowana i wielowątkowa. Niezbędne jest do tego, zrozumienie nierzadko delikatnych niuansów i różnic występujących w ludzkiej mowie.
Dzięki zaawansowanej technologii chatboty oparte na sztucznej inteligencji mogą dziś odczytywać intencję i niemal wyczuwać kierunek w jakim zmierza rozmowa, aby jak najlepiej nią pokierować, udzielając fachowej rady, bądź pomocy.
Jak więc widzimy, to, co przez lata było obiektem filmów science fiction, powieści fantastycznych, czy innego rodzaju wizji, stało się na naszych oczach rzeczywistością, w której wszyscy funkcjonujemy. Sztuczna inteligencja będzie niedługo wszechobecna, a dla nowych pokoleń stanowić będzie już element normalnego codziennego funkcjonowania.
2 Comments
Leave a CommentPingback:Sztuczna inteligencja a inteligentne domy - My Social Seller
Pingback:My Social Seller
Comments are closed.