Zalety posiadania Chatbota
Obecnie panuję wszechobecnie panujący trend: Chatbot w firmie.
Dlaczego tak się dzieję i skąd pomysł, aby takie rozwiązanie zastosować w danym przedsiębiorstwie? Choćby dlatego, że Chatbot to doskonałe narzędzie, które może zautomatyzować powtarzalne procesy w biznesie.
W tym samym czasie wiele osób, w tym klientów, może rozmawiać z botem i zadawać mu takie same lub podobne pytania związane z danym profilem firmy. Takie procesy można zauważyć np. w call center, w działach helpdesk, gdzie użytkownicy często pytają o zagadnienia, produkty, terminy i bardzo często te zapytania się powielają.
Istotne jest także to, że bot jest chatbotem online – dostępnym w przeglądarce internetowej lub w komunikatorze Facebook Messenger. Możemy pisać z robotem o każdej porze, nie tylko w godzinach pracy firmy. Jadąc autobusem czy siedząc w kawiarni mamy telefony, z którego możemy porozmawiać z Chatbotem i uzyskać informację, np. o dostępności danego towaru lub dowiedzieć się kiedy zamówiony przez nas przedmiot zostanie dostarczony pod wskazany adres.
Dodatkowo klienci korzystający z chatbotów nie muszą instalować żadnych aplikacji, ponieważ firmy bardzo często wykorzystują boty na swoich stronach www. Dla danego przedsiębiorstwa to także dodatkowy plus, ponieważ chatboty przyczyniają się do uatrakcyjnienia strony i zwiększają liczbę odwiedzin. Wpływa to także na pozycjonowanie i wzrost ilości nowych klientów.
Jedynie Facebook Messenger jest aplikacją, jaką należy zainstalować. Natomiast jest to program intuicyjny i prosty w zastosowaniu. Ze względu na to, że jest to system darmowy coraz więcej osób korzysta z tego komunikatora.
Chatbot nie tylko obsłuży klientów, udzieli odpowiedzi, ale także przyjmie reklamacje, gdy np. popsuje się bankomat lub zgubimy kartę płatniczą. Doskonale sprawdza się sektorze bankowym, gdzie klienci dzwonią i często szybkość reakcji musi być wręcz natychmiastowa, np., w przypadku zablokowania karty bo została skradziona lub zgubiona.
Bota można również wykorzystać do pozyskania leadów sprzedażowych. Nie chcesz szukać np. mieszkania lub lokalu do wynajęcia, możesz zostawić swoje dane chatbotowi, opisać mu jaki rodzaj nieruchomości Cię interesuje, a bot przekaże Twój numer telefonu lub maila konsultantowi, który przygotuje dla Ciebie spersonalizowaną ofertę. Dla firmy jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ wirtualny asystent dokona wstępnej weryfikacji potrzeb klienta, zbierze informacje, które są najistotniejsze do stworzenia odpowiedniej oferty dla konsumenta.
Nie zapomnijmy również o tym, że rozmawiając z robotem, możemy również dokonywać zakupu usług lub produktów. Chatbot pomoże nam wybrać ilość towaru, kolor, itp. oraz za pośrednictwem systemu płatności obsłuży transakcję. Obecnie użytkownicy zamawiając towar chcą go mieć tu i teraz. Nie chcą czekać na przyjęcie zamówienia, bardzo często wykorzystują sklepy internetowe, aplikacje on-line, aby dokonać zakupu i tutaj pojawia się kolejne rozwiązanie czyli Chatbot, którzy również przyjmie zamówienia, ale także będzie mógł odpowiedzieć na dodatkowe pytania związane z zakupem danej usługi lub produktu.
Zalet posiadania bota jest wiele, między innymi jest to szybkość obsługi – nie czekamy w kolejce na kontakt z konsultantem. Chatbot przyjmie zgłoszenie szkody lub awarii o każdej porze, pozyska dla firmy leady od potencjalnie zainteresowanych klientów.
Wykorzystanie chatbotów w biznesie przynosi oszczędności w obsłudze klientów. Obecnie klienci dokonują zakupów poprzez urządzenia mobilne. Bot przyspiesza finalizację zakupów z poziomu aplikacji internetowych, co doskonale pokazuje, że następuje wzrost ilości klientów i zwiększenia sprzedaży.
Chatbot odciąży pracowników z powtarzalnych, monotonnych zadań, dzięki czemu będą mogli skupić się na innym rodzaju pracy. W ten sposób roboty oszczędzają czas zatrudnionych osób i zwiększają ich produktywność, ponieważ takie osoby są już wpierane przez automaty do obsługi np. najczęściej zadawanych pytań przez konsumentów. Dodatkowo chatbot się nie przemęcza, nie marudzi, automatycznie wykonuje swoje zadania.
Może niektórych to będzie śmieszyło, ale chatbot nie chodzi na zwolnienia lekarskie czy też nie domaga się zwiększenia pensji czy premii. To jest istotny argument dla właścicieli firm, którzy borykają się z dużą rotacją wśród pracowników. Często wynika to właśnie z małych zarobków. Obecnie na rynku pracy można zaobserwować braki wykwalifikowanych osób, specjalistów np. z branży sprzedaży, obsługi klientów. Chatboty w dużej mierze wspomagają firmy w tych sytuacjach i „wypełniają” tę lukę kadrową na pewno na jakiś czas.
Posiadanie Chatbota w firmie świadczy też o otwarciu się danego przedsiębiorstwa na nowe możliwości i nowości technologiczne. Sztuczna inteligencja, która jest wykorzystywana w chatbotach sprawia, że rozmawiając online z botem mamy wrażenie, że obsługuje nas człowiek. Często Chatboty mają imiona i nazwiska, i na pierwszy rzut oka, mamy wrażenie, że to zwykły konsultant. Boty stają się coraz mądrzejsze, uczą się na realnych rozmowach z użytkownikami. Rozpoznają emocje, reagują na przekleństwa lub negatywne odpowiedzi klientów. Ale nie możemy zapomnieć o tym, że chatboty trzeba szkolić, uczyć, przekazywać im konkretną bazę wiedzy, aby mogły być idealnymi pracownikami w naszej firmie.
Ciekawy rozwiązaniem jest także chatbot, który wykorzystywany jest wewnątrz organizacji lub firmy. Ma on status pracownika i przykładowo przyjmuje zgłoszenia od sprzedawców w sprawie zamówienia konkretnych produktów. Bo zebraniu danych, przesyła je do działu realizacji. Zadaje konkretne pytania użytkownikowi, dzięki czemu ten nie musi szukać w systemie pól do wypełnienia, tylko przekazuje konkretne dane jakie są istotne, aby zrealizować zamówienia dla klienta. Tu również bot odciąża innego pracownika, który np. nie musi poznawać nowego systemu CRM, tylko poprzez rozmowę z Chatbotem przekazuje informacje. Taki proces jest szybki i przejrzysty.
Firmy oczekują rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, gdyż chcą wykorzystać inne kanały kontaktu z konsumentami. Nie tylko chat, mail czy telefon, ale także chatboty do konwersacji.
Wśród użytkowników internetu są też takie osoby, które preferują rozmowy z wirtualnymi asystentami niż z ludźmi. Wynika to przede wszystkim z tego, że chcą załatwić konkretną sprawę, a często konsultanci obsługujący np. infolinie bankowe lub sieci komórkowe lubią podczas rozmów zachęcać do kupienia jakiś usług, wzięcia dodatkowych pożyczek czy też nowego abonamentu telefonicznego.
Korzyścią dla firm jest także to, że niektóre firmy, które specjalizują się w tworzeniu botów dostarczają tzw. narzędzie do trenowania chatbotów. W każdym momencie można zmienić scenariusz rozmowy chatbota, przekazać mu nową wiedzę, a także monitorować jego pracę. Można sprawdzić dane statystyczne związane np. użytkownikami, jak długo rozmawiają z chatbotem, jakie najczęściej zadają pytania czy też jakie uwagi użytkownicy mają do obsługi chatbota. Dzięki takiemu rozwiązaniu w każdym momencie można poprawić, ulepszyć działanie nie tylko obsługi, ale także poszczególnego działu w firmie. W ten sposób przedsiębiorstwa otwierają się na potrzeby i oczekiwania klientów.
Słysząc słowo bot, chatbot pojawiają się takie skojarzenia, że to robot, który pomaga człowiekowi, bardzo często wykorzystywany w obsłudze klientów i w różnych branżach, np. finansowej, produkcyjnej czy sprzedażowej.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w chatbotach sprawia, że rozmowy z botem stają się bardziej precyzyjne, bot umie rozpoznać synonimy, odmianę wyrazów, dlatego też dużo więcej rozumie i dużo lepiej umie radzić sobie z odpowiadaniem na pytania niż jego wcześniejsi poprzednicy.
Czy rozmowy z chatbotem staną się normą we współczesnym świecie? Wszystko na to wskazuje, że tak. Nowe technologie i ciekawe rozwiązania zyskują dużo zwolenników, a ciekawość klientów i firm, żeby korzystać z takich systemów jest również duża co oczekiwania firm, względem spodziewanych efektów i korzyści zastosowania chatbotów w biznesie. Firmy muszą się wyróżniać, aby przyciągać klientów, a użytkownicy coraz częściej mają większe oczekiwania i wymagania co do efektywności czy też szybkości obsługi.